Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono wyniki ogólnopolskiego rankingu „Gmina dobra do życia”. To zestawienie zostało opracowane we współpracy z Polską Akademią Nauk.
Potencjał polskich gmin zostały podsumowany w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu; strefy podmiejskie miast na prawach powiatu; gminy z siedzibą powiatu ziemskiego; gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców; gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.
Ranking powstaje na podstawie kompleksowego badania, w którym brane są pod uwagę aż 63 wskaźniki, dobrane we współpracy z naukowcami z Polskiej Akademii Nauk: środowisko naturalne, rozwój demograficzny, rozwój społeczno-ekonomiczny, rynek pracy, warunki mieszkaniowe i energia, infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny, zdrowie i bezpieczeństwo, dostępność i jakość usług, kultura i rekreacja, a także aktywność społeczna. To szereg kryteriów – na niektóre z nich samorządy mają wpływ, ale są i takie, które trudno zmienić, niemniej na jakość życia oddziałują. Wszystkie razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, czyli: stopnia zaspokojenia potrzeb człowieka.
Raport podsumowujący ranking Serwisu Samorządowego PAP „Gmina dobra do życia” jest próbą oceny stanu zaspokojenia potrzeb społecznych w Polsce. Jest prawdopodobnie najbardziej wyczerpującym i szczegółowym terytorialnie ujęciem nakreślonych wyżej zagadnień w Polsce. Wśród nich znajdują się te, na które pośredni lub bezpośredni wpływ mają samorządy; w istotnym zakresie wykorzystano również szereg różnorodnych danych środowiskowych.
Jak na tle ogólnopolskiego zestawienia prezentuje się Gmina Lubartów? Co najmniej dobrze, a nawet bardzo dobrze. Zajęliśmy 484 miejsce spośród wszystkich 2477 polskich gmin. W województwie lubelskim znajdujemy się na 20 miejscu na 213 gmin, w tym jesteśmy na 6 miejscu wśród gmin wiejskich. Nasz samorząd zajął 2 miejsce z gmin położonych na terenie powiatu lubartowskiego – tuż za miastem Lubartów, które uplasowało się na 440 miejscu w zestawieniu ogólnopolskim.
- Miejsce, które Gmina Lubartów zajęła w tym rankingu, to powód do dumy dla całej gminnej społeczności. Dobitnie pokazuje to, że realizacja zadań głównych gminy, w tym zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców odbywa się u nas na bardzo wysokim poziomie. Jesteśmy bezsprzecznie Gminą dobrą do życia. Bezsporne jest to, że ciągle rozwijamy się, zawsze kierując się dobrem naszych mieszkańców powiedział Wójt Gminy Lubartów Krzysztof Kopyść.