Dzieje wsi wchodzących w skład Gminy Lubartów wiążą się z historią dóbr lubartowskich. Największy rozkwit tych terenów przypada na drugą połowę XVI wieku i związany był z działalnością rodu Firlejów. W 1523 roku wsie wchodzące w skład dóbr lubartowskich tj. Łucka i Szczekarków sprzedane zostały Mikołajowi Firlejowi z Dąbrowicy herbu Lewart. Syn jego Piotr Firlej założył na gruntach tych wsi w 1543 roku miasto Lewartów. W 1744 roku książę Paweł Karol Sanguszko zmienił jego nazwę na Lubartów.
Gmina Lubartów w obecnych granicach została utworzona z dniem 1 stycznia 1973 roku z połączenia Gromad Lisów i Łucka. Na terenie gminy znajduje się wiele obiektów zabytkowych między innymi: Grodzisko zwane “Górą Tatarską” jako obiektach aerchologiczny, cmentarz osadników niemieckich w Trójni z przełomu XIX i XX wieku, cmentarz żołnierzy austriackich z 1915 roku w Nowodworze-Piaskach, dworek w Łucce z XIX/XX w., z resztkami drzewostanu, cmentarz jeńców radzieckich pomordowanych w latach 1941 - 1944 w Skrobowie.
W Skrobowie, gdzie w latach 1944 - 1945 mieścił się I Obóz Informacji Wojska Polskiego dla żołnierzy Armii Krajowej, w 1991 roku wmurowano tablice pamiątkowe. W marcu 1945 roku przebywało tam około 500 akowców (około 400 oficerów), z których część podjęła udaną próbę ucieczki. Tam też odbywają się coroczne spotkania osób, które przeżyły obóz i późniejszą zsyłkę do Rosji, oraz żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, która 25 lipca 1944 roku została przez Rosjan rozbrojona.
W krajobrazie Gminy zachowały się obiekty sztuki sakralnej tj. kapliczki i figury przydrożne, będące często dziełem twórców ludowych. Najstarsze pochodzą z II połowy XIX wieku oraz z początku XX wieku i znajdują się m. in. w Rokitnie, Wólce Rokickiej, Lisowie, Nowodworze, Majdanie Kozłowieckim, Skrobowie, Wincentowie, Szczekarkowie, Annoborze, Chlewiskach i Trzcińcu. W niektórych kapliczkach znajdują się rzeźby przedstawiające figury świętych np. w Brzezinach św. Kajetana, w Majdanie Kozłowieckim św. Nepomucena, a w Łucce św. Antoniego.
Na terenie gminy popularna jest twórczość ludowa. Wyroby ze słomy, suche bukiety i palmy wielkanocne znane są nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Obecnie władze gminy w działaniach inwestycyjnych koncentrują się głównie na rozbudowie sieci critiq kanalizacyjnej, gazociągowej, budowie dróg i oświetlenia ulicznego, poprawie bazy oświatowej, kulturowej, sportowej itd. Znaczna część inwestycji w gminie finansowana jest z pozyskanych środków unijnych
Dlaczego warto...TU MIESZKAĆ
Gmina Lubartów otacza powiatowe miasto Lubartów. Bezpośrednie sąsiedztwo z miastem Lubartów oraz bliska odległość do wojewódzkiego miasta Lublin sprzyja rozwojowi budownictwa mieszkaniowego na terenie naszej Gminy. Systematyczna modernizacja i budowa nowych dróg zapewnia szybki i bezpieczny przejazd. Wodociąg, kanalizacja, gaz to media, które są już dostępne niemal w każdej wsi. Modernizowana i rozwijana baza oświatowa oraz sportowa powoduje, że zarówno dzieci, jak i młodzież, mają możliwość korzystania z nowoczesnych szkół, wysokiego poziomu nauczania oraz obiektów sportowych.
Zdrowy mikroklimat (37% gminy to lasy) i relatywnie niskie ceny ziemi Władze gminy, wychodząc naprzeciw wzrastającemu zapotrzebowaniu na grunty pod budownictwo jednorodzinne, w planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczyły dużo nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową.
Dlaczego warto... NAS ODWIEDZAĆ
Obszar Gminy Lubartów posiada liczne walory krajobrazowe i przyrodnicze. Kompleks Lasów Kozłowieckich, które uzyskały status "Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego" oraz malowniczy teren doliny rzeki Wieprz stwarzają idealne warunki do odpoczynku i rekreacji. Niecodzienną atrakcją są organizowane przez miejscowe firmy spływy kajakowe po rzece Wieprz. Oprócz walorów przyrodniczych gminy na uwagę zasługują również liczne pamiątki kultury, stare dwory i przydrożne kapliczki, a także miejsca pamięci związane z wydarzeniami z czasów powstań i wojen.
Dla turystów przygotowane są szlaki piesze i rowerowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą tj.: parkingi, wiaty oraz miejsca na ognisko. W swojej ofercie Gmina posiada różnorodną bazę noclegową i gastronomiczną.
Część z tych Ośrodków organizuje tzw. "Wczasy Zdrowotne".
Dlaczego warto... TU INWESTOWAĆ
Gmina Lubartów jest obszarem atrakcyjnym inwestycyjnie i posiada dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim ze względu na korzystną lokalizację. Rozwojowi przedsiębiorczości sprzyjają ponadto działania władz samorządowych przejawiające się m. in. w stosowaniu zachęt inwestycyjnych w formie ulg podatkowych, rozwijaniu infrastruktury technicznej, tworzeniu stref inwestycyjnych.