Narodowe Święto Niepodległości jest dniem szczególnym dla całego narodu polskiego. Uczestnictwo w okolicznościowych uroczystościach wyraża nasze pragnienie i umiłowanie wolności i niepodległości. 11 listopada nasze myśli biegną ku słowom – ojczyzna i patriotyzm. Dla wielu Polaków, słowa te są tak drogie, że samo ich brzmienie przejmuje ich dreszczem. W tym dniu na ulicach i budynkach Lubartowa, także na terenie Gminy Lubartów wiszą flagi biało-czerwone. To wyraźny znak naszego patriotyzmu.
11 listopada w całym kraju, odbywają się okolicznościowe uroczystości, połączone z nabożeństwami w intencji ojczyzny. Także lubartowskie uroczystości mają charakter religijno-patriotyczny. Msza święta w intencji ojczyzny, udział pocztów sztandarowych oraz wieńce i wiązanki kwiatów składane pod pamiątkową tablicą, poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – wszystko to daje świadectwo naszego patriotyzmu i pamięci o wydarzeniach, które przyniosły narodowi polskiemu, tak oczekiwaną wolność i niepodległość.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lubartowie rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji ojczyzny w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie zebrani przeszli na plac przed klasztorem oo. Kapucynów. Przed pamiątkową tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu wieńce i wiązanki kwiatów złożyli: przedstawiciele władz samorządowych, partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji, zakładów pracy oraz placówek oświatowych. W lubartowskich uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Gminy Lubartów – Wójt Gminy Lubartów Krzysztof Kopyść, Zastępca Wójta Gminy Lubartów Dariusz Trąbka, Sekretarz Gminy Lubartów Katarzyna Brzozowska, Skarbnik Gminy Lubartów Anna Jankowska, Przewodniczący Rady Gminy Lubartów Sławomir Sugier.
W środę 10 listopada Narodowe Święto Niepodległości uczczono na cmentarzu parafialnym w Lubartowie. Władze samorządowe naszej gminy, miasta Lubartów i Powiatu Lubartowskiego złożyły wiązanki przed pomnikami upamiętniającymi Polaków poległych w różnych walkach niepodległościowych oraz w czasie II wojny światowej. Delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej w Annoborze zapaliła znicze na mogiłach żołnierzy poległych w walkach o wolną i niepodległą Polskę. W tym dniu wińce i wiązanki złożono także przed pamiątkową tablicą na ścianie Lubartowskiego Ośrodka Kultury.