W dniach 7–9 listopada 2025 roku na terenie gminy Lubartów, zostanie przeprowadzona dodatkowa akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Działania te mają na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby wśród dzikich zwierząt oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.
Szczepionki będą zrzucane z samolotów, a w wybranych lokalizacjach także wykładane ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Przynęta ma formę brązowo-zielonego bloku, w którego wnętrzu znajduje się blister z płynną substancją szczepiącą.
Z uwagi na bezpieczeństwo, nie należy dotykać przynęty. Może ona stanowić zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt domowych. W przypadku kontaktu z zawartością blistra należy niezwłocznie umyć skórę wodą z mydłem i skonsultować się z lekarzem.
W ciągu dwóch tygodni po zakończeniu akcji zaleca się, aby nie wypuszczać psów i kotów luzem. Ograniczenie ich kontaktu z przynętami pozwoli uniknąć przypadkowego spożycia szczepionki i ewentualnych komplikacji zdrowotnych.
Organizatorzy zastrzegają, że termin akcji może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych i organizacyjnych.







