Bezpłatna cytologia dla mieszkanek Lubelszczyzny!
16-04-2025 Data publikacji, 16-04-2025 , MP Autor, MP , 270 Ilość wyświetleń, 270
Rak szyjki macicy to obecnie jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet w Polsce. Wykryty na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków. Panie od 25 do 64 roku życia mają prawo do bezpłatnych badań cytologicznych w Programie Profilaktyki Raka Szyjki Macicy finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rak szyjki macicy wykryty na wczesnym etapie, jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Rocznie jest wykrywany u ponad 2200 kobiet. Niestety 1400 z nich umiera z jego powodu, ponieważ wykryty został w zaawansowanym stadium.Dlatego każda kobieta po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne. To badanie pozwala wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym, ale jeszcze uleczalnym stadium choroby. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W ramach tego programu, wszystkie panie od 25 do 64 roku życia mają prawo do bezpłatnej cytologii co trzy lata. W województwie lubelskim cytologię w ramach programu można zrobić: 1. w poradniach ginekologiczno-położniczych, 2. w gabinetach położnej POZ. Żeby zrobić cytologię nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy zgłosić się do gabinetu albo poradni, która realizuje program. Warto zgłosić się jak najszybciej. Tylko wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie zmian na początkowym etapie i podjęcie skutecznego leczenia. Więcej informacji o programie raka szyjki macicy: https://www.nfz-lublin.pl/program_profilaktyki_raka_szyjki_macicy
Przejdź do - aktualność Poprzednia
Przejdź do - aktualność Następna
Pobierz artykuł w formie pliku Pdf Drukuj treść tego artykułu
Powrót do poprzedniej strony
Kontakt na stronie Kontakt
Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie zachęca do dzielenia się odzieżą i wsparcia potrzebujących
13-05-2026 Data publikacji, 13-05-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 90 Ilość wyświetleń, 90
13-05-2026 Data publikacji, 13-05-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 90 Ilość wyświetleń, 90
Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie zachęca do wspierania osób najbardziej potrzebujących poprzez przekazywanie odzieży i tekstyliów w dobrym stanie użytkowym. Do specjalnych kontenerów można wrzucać odzież dla dorosłych...
Więcej »
kliknij, aby przejść do dalszej części informacji
Szkolenie Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Lubartów
07-05-2026 Data publikacji, 07-05-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 118 Ilość wyświetleń, 118
07-05-2026 Data publikacji, 07-05-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 118 Ilość wyświetleń, 118
W czwartek, 7 maja w Urzędzie Gminy Lubartów odbyło się szkolenie dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno‑pomocowych. To niezwykle ważne spotkanie, które realnie wzmacnia system przeciwdziałania przemocy domowej...
Więcej »
kliknij, aby przejść do dalszej części informacji
Życzenia z okazji Dnia strażaka
04-05-2026 Data publikacji, 04-05-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 82 Ilość wyświetleń, 82
04-05-2026 Data publikacji, 04-05-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 82 Ilość wyświetleń, 82
Z okazji Dnia strażaka składamy wszystkim Druhnom i Druhom najserdeczniejsze podziękowania za odwagę, gotowość do niesienia pomoc i codzienną służbę na rzecz mieszkańców.
Więcej »
kliknij, aby przejść do dalszej części informacji
1 Wybierz element 1
2 Wybierz element 2
3 Wybierz element 3
4 Wybierz element 4
5 Wybierz element 5
Trwa nabór na letnie szkolenia "Wakacje z wojskiem"
10-06-2026 Data publikacji, 10-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 29 Ilość wyświetleń, 29
10-06-2026 Data publikacji, 10-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 29 Ilość wyświetleń, 29
Wojsko Polskie zaprasza ochotników do spędzenia części swoich wakacji na dobrowolnym, darmowym i ochotniczym szkoleniu wojskowym pod hasłem Wakacje z wojskiem 2. To już druga edycja, tego sprofilowanego na młodych, szkolenia żołnierskiego...
Więcej »
kliknij, aby przejść do dalszej części informacji
ARiMR przypomina: nowe obowiązki dla hodowców – czas tylko do 18 czerwca!
09-06-2026 Data publikacji, 09-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 50 Ilość wyświetleń, 50
09-06-2026 Data publikacji, 09-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 50 Ilość wyświetleń, 50
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o nowych obowiązkach nałożonych na posiadaczy zwierząt, które należy spełnić do 18 czerwca 2026 roku. Nowe przepisy o zdrowiu zwierząt weszły w życie 18 marca 2026 r. ...
Więcej »
kliknij, aby przejść do dalszej części informacji
Festyn z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej w Wólce Rokickiej
08-06-2026 Data publikacji, 08-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 69 Ilość wyświetleń, 69
08-06-2026 Data publikacji, 08-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 69 Ilość wyświetleń, 69
Z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbył się festyn pełen sportowych zabaw, konkursów i atrakcji, które dostarczyły uczniom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. Dzieci chętnie uczestniczyły.
Więcej »
kliknij, aby przejść do dalszej części informacji
Główny Inspektorat Weterynarii przypomina o bezpiecznym zakupie drobiu
08-06-2026 Data publikacji, 08-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 36 Ilość wyświetleń, 36
08-06-2026 Data publikacji, 08-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 36 Ilość wyświetleń, 36
Główny Inspektorat Weterynarii przypomina o konieczności odpowiedzialnego zakupu drobiu. Podkreśla, że wybieranie wyłącznie zarejestrowanych i sprawdzonych hodowców to nie tylko kwestia jakości, lecz przede wszystkim bezpieczeństwa...
Więcej »
kliknij, aby przejść do dalszej części informacji
Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej w Łucce
08-06-2026 Data publikacji, 08-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 68 Ilość wyświetleń, 68
08-06-2026 Data publikacji, 08-06-2026 , Opublikował: URZĄD GMINY Autor, URZĄD GMINY , 68 Ilość wyświetleń, 68
W ubiegły poniedziałek społeczność Szkoły Podstawowej w Łucce miała okazję wspólnie świętować podczas Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Lubartów, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły...
Więcej »
kliknij, aby przejść do dalszej części informacji