Ogólnopolskie pismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2018-2020. W kategorii gminy wiejskie Gmina Lubartów została sklasyfikowana na 91 miejscu spośród 1533 wiejskich samorządów.
Ranking Liderzy inwestycji uwzględnia wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pod uwagę brano całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (2018-2020).
Nasz samorząd w kategorii gminy wiejskie zajął 91 miejsce. Biorąc pod uwagę dwa poprzednie zestawienia utrzymujemy wysoki poziom inwestycyjny. Świadczą o tym zbliżone miejsca w rankingu, czyli 85 (za lata 2016-2018) oraz 72 (za lata 2017-2019). W omawianym zestawieniu wydatki na jednego mieszkańca wyniosły 1736,99 zł i jest to wzrost względem poprzedniego rankingu z kwoty 1666,90 zł. Z gmin naszego powiatu zajęliśmy najwyższe miejsce w tym krajowym zestawieniu, a z gmin wiejskich naszego województwa tylko sześć znalazło się przed naszym samorządem.
Tak wysoka lokata, to zasługa licznych inwestycji realizowanych na terenie Gminy Lubartów w latach 2018-2020. Do najważniejszych należą:
budowa basenu krytego w Wólce Rokickiej;
budowa sieci gazowej;
modernizacja ujęć wody w Chlewiskach i Skrobowie-Kolonii wraz z rozbudową sieci wodociągowej;
budowa przedszkola gminnego w Skrobowie-Kolonii;
termomodernizacja budynków szkolnych w Łucce-Kolonii, Wólce Rokickiej, Annoborze, Nowodworze i Skrobowie;
montaż kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę;
przebudowa drogi gminnej w Woli Lisowskiej;
przebudowa (modernizacja) drogi wewnętrznej położonej w miejscowościach Annobór-Kolonia i Annobór;
budowa oświetlenia drogowego przy drogach gminnych;
rozbudowa Wiejskiego Domu Kultury w Nowodworze;
rozbudowa drogi gminnej Nowodwór – Skrobów-Kolonia z budową pasów ruchu dla rowerów;
rozbudowa drogi gminnej Szczekarków – Brzeziny oraz drogi gminnej w Brzezinach wraz z budową ścieżki rowerowej;
rozbudowa drogi gminnej Łucka – Lubartów wraz z budową ścieżki rowerowej;
przebudowa i modernizacja budynku świetlicy w Szczekarkowie;
budowa placu gminnego przy drodze krajowej nr 19 w Trzcińcu;
budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Majdanie Kozłowieckim oraz w Skrobowie i Skrobowie-Kolonii.
- Cieszę się z wysokiej lokaty, którą zajęliśmy w ogólnopolskim zestawieniu. To powód do dumy dla mieszkańców Gminy Lubartów, władz samorządowych, pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych gminy. Dzięki inwestycjom realizowanym w poszczególnych miejscowościach zmieniamy obraz naszej wiejskiej gminy. Staramy się, by nasza mała ojczyzna stawała się bardziej nowoczesna i przyjazna mieszkańcom. Liczne inwestycje służą poprawie warunków życia i codziennej egzystencji. Mam świadomość, że jeszcze wiele pracy i kolejnych zadań inwestycyjnych przed nami. W miarę możliwości będziemy je wspólnie realizować mówi Wójt Gminy Lubartów Krzysztof Kopyść.