Lublin został Europejską Stolicą Kultury. W 2029 roku miasto z dumą będzie nosiło ten tytuł i z satysfakcją realizowało przygotowany wspólnie z mieszkańcami program obchodów.
Zdobycie tytułu wiąże się z wieloma pozytywnymi zmianami, przynoszącymi korzyści nie tylko kulturalne, ale także gospodarcze i społeczne. Doświadczenie innych miast wskazuje, że nadanie tytułu jest silnym bodźcem do rozwoju. To setki wydarzeń przyciągających tysiące turystów, olbrzymia promocja w Polsce i na całym świecie. To również zwiększona szansa na pozyskiwanie funduszy europejskich, które trafią na rozwój infrastruktury oraz działania prospołeczne i kulturotwórcze, a także początek wielu pozytywnych zmian, odczuwanych przez całą społeczność miasta na długo po roku obchodów.
Konkurs odbywał się dwuetapowo. Wszystkie startujące w nim miasta składały swoje pierwsze aplikacje do 15 września 2023 roku. Po ocenie komisji międzynarodowych ekspertów, wybrana została krótka lista finałowa miast, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Wśród nich znalazły się Lublin, Bielsko-Biała, Katowice i Kołobrzeg. O wyborze Europejskiej Stolicy Kultury 2029, komisja zdecydowała na podstawie oceny aplikacji finałowych, zawierających pełne opisy propozycji programowych, a także bezpośredniej prezentacji miast z krótkiej listy.
Finałowa aplikacja Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to 100-stronicowa, konkretna, zamknięta, całościowa księga planów programowych, organizacyjnych, finansowych i wyobrażeń o mieście. Została stworzona wspólnie z mieszkańcami, artystami, społecznikami, animatorami oraz aktywistami.
Konkurs na Europejską Stolicę Kultury zrodził się 40 lat temu w Grecji. Coroczne obchody ESK w kolejnych europejskich miastach służą wzmocnieniu integracji Unii Europejskiej oraz prezentacji dorobku kulturowego poszczególnych krajów należących do wspólnoty. Każda Europejska Stolica Kultury przygotowuje roczny program obchodów ukazujący potencjał kulturotwórczy miasta, regionu, kraju oraz jego międzynarodowe i europejskie konteksty. Do tej pory tytuł uzyskało ponad 60 miast. W Polsce został przyznany dwukrotnie – w 2000 roku otrzymał go Kraków (w trybie pozakonkursowym), a następnie w ramach konkursu Wrocław, który celebrował Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.
Swój symboliczny udział w sukcesie Lublina ma także Gmina Lubartów. Związane jest to z zawarciem Unii Kultury Obszaru Metropolitalnego. Przypomnijmy, że 9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny. Wśród tych samorządów znajduje się także Gmina Lubartów. W imieniu naszego samorządu deklarację podpisał Wójt Gminy Lubartów Jarosław Budka.
Celem zawarcia Unii Kultury Obszaru Metropolitalnego jest zainicjowanie trwałej i ożywionej regionalnej współpracy kulturalnej, utworzenie sieci miast współpracujących na rzecz rozwoju kultury Lubelszczyzny, jej promocji w kraju i zagranicą, opracowania strategii rozwoju kultury w naszym regionie, a także, w przypadku otrzymania przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, wspólnego świętowania w 2029 roku.
Opracowano na podstawie oraz foto: www.lublin.eu