Przypominamy mieszkańcom Gminy Lubartów, zarówno właścicielom i zarządcom budynków, o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń grzewczych, przewodów kominowych oraz odpowiednim przechowywaniem materiałów palnych.
Nieczyszczone i źle eksploatowane piece oraz przewody kominowe mogą stwarzać bardzo duże zagrożenie pożarowe. W przypadku powstania pożaru sadzy w kominie bardzo wysoka temperatura powoduje spękania i uszkodzenia przewodów kominowych następstwem czego jest rozprzestrzenianie się pożaru na inne elementy i wyposażenie budynku. Pożar sadzy stanowi bardzo często bezpośrednią przyczynę pożaru dachu oraz całego obiektu. Wylatujące w czasie pożaru sadzy w kominie iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu. Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: wolno spalać w piecach wyłącznie te paliwa czy materiały, do których palenisko jest przystosowane zgodnie z instrukcją użytkowania oraz należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla. Należy także zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przechowywanie opału i wszelkich materiałów palnych w pobliżu pieców i innych urządzeń grzewczych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące (mieszkania/domy);
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.
W w/w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności te, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, która zapobiega zaczadzeniom i pożarom, ale także jest jednym z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się z pewnością do uniknięcia wielu nieszczęść, tragedii ludzkich i ogromnych strat materialnych oraz zapewni bezpieczeństwo mieszkańców.