Od 1 stycznia 2023 r. Urząd Gminy Lubartów ma obowiązek kontroli zbiorników bezodpływowych (tzw. szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy.
Urząd Gminy Lubartów ma obowiązek przeprowadzić kontrolę nie rzadziej niż co 2 lata w każdym gospodarstwie, które nie jest podłączone do kanalizacji sanitarnej, pod rygorem kary administracyjnej od 10 000 do 50 000 zł.
Kontrola i ewidencja zbiorników bezodpływowych (tzw. szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków będzie obejmowała poniższy zakres:
liczba właścicieli nieruchomości od których odebrano nieczystości ciekłe oraz liczba osób zameldowanych w nieruchomości;
liczba zawartych umów na wywóz ścieków przez właścicieli zbiorników bezodpływowych lub osadów ściekowych w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków;
częstotliwość opróżniania szamb i oczyszczalni przydomowych;
ilość pobranej wody przez użytkowników niepodłączonych do kanalizacji;
protokoły szczelności szamb i oczyszczalni przydomowych (dotyczy nowo wybudowanych zbiorników);
kopie badań ścieków oczyszczonych w laboratorium akredytowanym z oczyszczalni przydomowych. (dot. wyłącznie oczyszczalni przydomowych, które odprowadzają ścieki do ziemi lub do urządzeń wodnych, w ilości przekraczającej średniorocznie 5 m3/dobę).
W związku z powyższym prosi się mieszkańców Gminy Lubartów o wypełnienie zgłoszenia (zgłoszenie znajduje się w załączniku) do ewidencji zbiorników bezodpływowych lub przydomowej oczyszczalni ścieków, które należy dostarczyć do Urzędu Gminy Lubartów (Biuro Podawcze na parterze przy ul. Lubelskiej 18 A, 21-100 Lubartów) w terminie w terminie do 31 marca 2023 r.
Przypominamy o:
zawieraniu umów na wywóz ścieków bytowo-gospodarczych (osadów ściekowych) i systematyczne opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz oczyszczalni przydomowych.
o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni ścieków zgodnie z instrukcją jej eksploatacji.
udokumentowaniu, poprzez podpisanie umowy na wywóz nieczystości ciekłych z szamb i osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni ścieków oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za ww. usługę. Posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność i ilość wywozu z danej nieruchomości.
o obowiązku zawierania umów na wywóz nieczystości należy zawierać z uprawnionymi do tego rodzaju działalności podmiotami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, osadników i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Wójta Gminy Lubartów (wykaz znajduje się w załączniku).
Nadmieniamy, że niedopuszczalne jest mieszanie ścieków bytowych z gnojowicą bądź z gnojówką, tj. gromadzenie, a następnie wywożenie ścieków z budynków mieszkalnych z gnojowicą na grunty orne. mieszanie Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Podstawa prawna:
Ustawą z 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw wprowadzono zmiany do ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne oraz do ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i do ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Powyższe zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawodawstwa polskiego do wymagań dyrektywy 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych – tzw. dyrektywa ściekowa. Nowelizacja wprowadza przede wszystkim mechanizmy mobilizujące i sankcyjne w zakresie monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków ujętych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach reformy B3.1. „Wsparcie zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich”, zawartej w celu B3. „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie degradacji środowiska”.