bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Dolina Wieprza

Dolina Wieprza stanowi wschodnią część krajobrazu Gminy Lubartów. Wieprz to trzecia co do wielkości rzeka woj. lubelskiego, będąca prawym dopływem Wisły o długości 303 km i powierzchni dorzecza 10 422 km kw. Bieg rzeki jest kręty, obfituje w zakola i meandry. Bezpośrednio przy rzece znajdują się liczne starorzecza, częściowo zarośnięte i wypełnione wodą. Dolinę Wieprza cechują wybitne walory krajobrazowe i przyrodnicze. Godne uwagi są łąki nadrzeczne, stanowiące siedlisko wielu gatunków ptaków. W dolinie zamieszkują też bobry i wydry. W wodach Wieprza występuje piskorz. Ciekawy krajobraz związany z krętym biegiem rzeki oraz walory przyrodnicze stwarzają znakomite warunki do turystyki i wypoczynku. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z oferty lokalnych firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych po Wieprzu. Spływy kajakowe na Wieprzu, przy normalnym stanie poziomu rzeki są
bezpieczne, łatwe i sprawiają turystom wiele przyjemności. Koryto rzeczne jest dosyć szerokie, nie występują tu przeszkody hydrotechniczne (betonowe progi, jazy, niskie kładki, itp.), ani przeszkody naturalne (np. wiatrołomy, brody, wodospady, itp.). Nie ma potrzeby przenoszenia kajaków, co stanowi duże udogodnienie dla kajakarzy. Zobacz gdzie można taki spływ kajakowy zorganizować... przejdź tu