bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Rezerwat Przyrody Kozie Góry

Rezerwat przyrody „Kozie Góry” - znajduje się na obszarze Lasów Kozłowieckich. Położony jest w całości na terenie gminy Lubartów i jest obszarem chronionym. Utworzony został w 1958 roku w celu ochrony stanowisk dębu bezszypułkowego poza granicami jego zasięgu. Jego powierzchnia wynosi 41,04 ha. Będąc w Lasach Kozłowieckich warto odwiedzić domek myśliwski Stary Tartak. Domek ten położony jest w samym środku Lasów Kozłowieckich i jednocześnie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Jest to idealne miejsce dla osób pragnących wypocząć w bliskim kontakcie z naturą, w ciszy i oczywiście czystym, leśnym powietrzu.

W Lasach Kozłowieckich wytyczona jest ścieżka dydaktyczna Kopanina. Jej długość to około 2 km. Na trasie przejścia ustawiono 14 tablic z opisami walorów przyrodniczoleśnych. W końcowym punkcie ścieżki znajduje się parking leśny, zadaszenie z ławami oraz miejsce do rozpalenia ogniska.

W Lasach Kozłowieckich wyznaczono gęstą sieć ścieżek rowerowych, ułatwiających poruszanie się po najciekawszych miejscach w lesie. W terenie są one oznakowane piktogramami i drogowskazami oraz zostały umieszczone różnego rodzaju tablice informacyjne. Prowadzą one do najciekawszych miejsc, takich jak: rezerwat „Kozie Góry”, osada Stary Tartak, stawy „Wzory” i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W 2013 r. Nadleśnictwo Lubartów przebudowało sieć dróg leśnych, w tym drogę łączącą Kopaninę i Stary Tartak. Nowa nawierzchnia asfaltowa zapewnia komfort przemieszczania się na rowerze czy rolkach. W lasach kozłowieckich pojawiły się także dwa nowoczesne parkingi leśne wyposażone w mini place zabaw, ścieżki zdrowia i zadaszone wiaty z ławami.

Po malowniczych Lasach Kozłowieckich przemierzają kilometry na rowerach uczestnicy Święta Roweru - największej imprezy rowerowej w Polsce, która co roku bije rekordy popularności. Biorą w niej udział rowerzyści - amatorzy z kraju i zagranicy.

Kilka kilometrów na północ od Lasów Kozłowieckich, znajduje się jeden z najcenniejszych w Polsce późnobarokowy zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce, dawna rezydencja rodziny Zamoyskich.