bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Obchody Święta Niepodległości w Annoborze

Szkoła Podstawowa w Annoborze włączyła się w inicjatywę harcerzy z Hufca ZHP Zgierz, która polega na pobieraniu i przenoszeniu „Ognia Niepodległości” z cmentarza legionowego w Polskim Lasku pod Kostiunówką na Wołyniu (miejsca krwawej bitwy legionistów marszałka Piłsudskiego z Rosjanami) do miejsc pamięci w naszym regionie.

Ogień Niepodległości 9 listopada br. przywieli do szkoły pracownicy Nadleśnictwa Lubartów. Został on uroczyście przekazany na ręce dyrektor Agnieszki Małyski na uroczystości szkolnej poświęconej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami przenieśli Ogień Niepodległości do miejsc pamięci. Uczniowie klasy VIII zanieśli go na cmentarz parafialny w Lubartowie, gdzie jako delegacja szkół gminnych wraz z władzami gminy, miasta i powiatu, włączyli się w obchody Święta Niepodległości, składając Ogień Niepodległości na grobach poległych w obronie ojczyzny. Natomiast uczniowie z klas I-III zanieśli Ogień Niepodległości na cmentarz wojenny w Nowodworze-Piaskach oraz złożyli go przy obelisku upamiętniającym porucznika Jana Maleszyka, zamordowanego w Katyniu.

Przekazywanie Ognia Niepodległości ma na celu, upamiętnienie bohaterskich Polaków, którzy oddali życie w obronie wolnej ojczyzny. Jest symbolicznym łącznikiem pomiędzy ojczyzną a poległymi za jej wolność, których mogiły znajdują się obecnie poza granicami Polski.

SZKOLNE OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się w szkole 9 listopada i miały różnorodną formę. Uroczystość rozpoczęła się od przyjęcia od pracowników Nadleśnictwa Lubartów „Ognia Niepodległości”. Następnie uczniowie razem z nauczycielką Iwonką Szumiec wykonali 100 pajacyków na stulecie Niepodległej. Po odśpiewaniu hymnu nastąpiła część artystyczna i przepiękny polonez w wykonaniu uczniów klas II-IV. Po części oficjalnej uczniowie z klas V-VIII zmagali się w II szkolnym turnieju „KOCHAM CIĘ POLSKO'”. Uczniowie reprezentowali trzy drużyny: Annoborskie Orły, Polskie Kwiaty i Czerwone Sokoły. Podczas turnieju uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą o Polsce w różnych konkurencjach. Rywalizacja była bardzo wyrównana, ale ostatecznie jury w składzie Wiesława Woźniak i Joanna Sternik zdecydowało, że pierwsze miejsce w II turnieju szkolnym „Kocham cię Polsko'” zajęła drużyna Annoborskie Orły w składzie: Monika Kisiel, Maja Gziut, Malwina Powroźnik, Adrian Cybul, Dawid Cybyl i Konrad Żmuda. Na uczniów czekała słodka niespodzianka przygotowana przez nową radną z Annoboru Jagodę Włoch. Uroczystość została przygotowana przez Małgorzatę Rafał.

ANNOBORSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada w Szkole Podstawowej w Annoborze, odbyła się uroczystość poświęcona Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wspomnienia wydarzeń z historii Annoboru, etapy powstania szkoły podstawowej, a także wystawa zdjęć i dokumentów udostępnionych przez mieszkańców, zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Sołectwa Annobór. Uroczystość prowadziła Jagoda Włoch – prezes stowarzyszenia.

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Annoboru i Annoboru-Kolonii, a także Andrzej Sekuła, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Annoborze.

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Sołectwa Annobór, podjęło inicjatywę o kontynuowaniu takich spotkań i opracowaniu albumu złożonego ze zdjęć, dokumentów i materiałów przekazanych przez mieszkańców Annoboru.

on 16 listopad 2018
Odsłony: 1038