bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Gmina Lubartów na Dożynkach Powiatowych

W niedzielę 26 sierpnia w Lubartowie odbyły się Dożynki Powiatu Lubartowskiego. W dorocznym Święcie Plonów uczestniczyli przedstawiciele wszystkich gmin z terenu naszego powiatu.

Nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli Gminy Lubartów. Delegacji naszego samorządu przewodniczyli Wójt Gminy Lubartów Krzysztof Kopyść i Przewodniczący Rady Gminy Lubartów Stanisław Borzęcki.

Uroczystości rozpoczęły się w bazylice św. Anny. Podczas Mszy Świętej, zebrani dziękowali za tegoroczne plony, za błogosławieństwo podczas trudnej pracy polskiego rolnika. Po uroczystościach kościelnych dożynkowy korowód udał się na plac przed Pałacem Sanguszków, gdzie odbyły się dalsze punkty programu. Każda z gminnej delegacji miała możliwość zaprezentowania się na scenie.

Naszą gminę reprezentował zespół „Mała Rokiczanka”.

Podczas dożynek odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach – tradycyjne i współczesne. W kategorii wieńców współczesnych wieniec Gminy Lubartów zajął drugie miejsce. Ogromny trud w jego przygotowanie włożyli mieszkańcy Baranówki, a żmudnymi pracami kierowała sołtys Anna Dobrzyńska.

W trakcie dożynek wręczono wyróżnienia 12 rolnikom z terenu powiatu, zgłoszonym przez poszczególne gminy. Dariusz Borzęcki odebrał dyplom uznania i nagrodę dla wyróżniających się rolników z terenu Powiatu Lubartowskiego. Reprezentujący Gminę Lubartów Dariusz Borzęcki od 2009 roku prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Nowodwór-Piaski. Obecnie użytkuje grunty o pow. 55 ha, w tym grunty własne 30 ha. Gospodarstwo nastawione jest głównie na chów bydła mlecznego oraz na produkcję mleka. Na co dzień współpracuje ze Spółdzielnią Mleczarską w Rykach. Gospodarz posiada 50 sztuk bydła, w tym 21 krów. Produkcję roślinną dostosowano pod produkcję zwierzęcą. Uprawiane jest więc pszenżyto, owies, jęczmień, kukurydza i łubin. Gospodarstwo stosuje nowoczesne technologie i wyposażone jest w nowoczesny sprzęt rolniczy m.in. 3 ciągniki, kombajn do zboża, kombajn do ziemniaków i inny niezbędny sprzęt rolniczy. Dzięki m.in. dotacji w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 gospodarstwo dysponuje ciągnikiem rolniczym z ładowaczem czołowym, przyczepą, wozem asenizacyjnym i agregatem talerzowym. Rolnik dba o ciągły rozwój swojego gospodarstwa, inwestując środki własne oraz uzyskane w ramach dofinansowań z Unii Europejskiej.

on 28 sierpień 2018
Odsłony: 603