bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Bieg dla Niepodległej

Taki tytuł nosił bieg organizowany przez Szkołę Podstawową im. Kard. S. Wyszyńskiego w Nowodworze oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kopalnia. 10 czerwca o godzinie 14.00 rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Dyrektor szkoły Magdalena Jezior powitała zgromadzonych gości, m.in. przedstawicieli Gminy Lubartów: Sekretarz Gminy Lubartów Katarzynę Brzozowską, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubartowie Beatę Wilczyńską, Przewodniczącego Rady Gminy Lubartów Stanisława Borzęckiego, radnych Rady Gminy Lubartów Stanisława Szczygła i Tadeusza Wiaka, sołtysów wsi Nowodwór i Nowodwór-Piaski Małgorzatę Oniszczuk i Aleksandra Wolińskiego, Przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Nowodworze Tomasza Łaskarzewskiego, przedstawiciela Nadleśnictwa Lubartów podleśniczego Michała Walkowskiego oraz wszystkich uczniów, rodziców i mieszkańców obu wsi.

Przed rozpoczęciem oficjalnej części spotkania setny uczestnik biegu, który zarejestrował się na liście startujących otrzymał nagrodę w postaci książki, ufundowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubartowie. Szczęśliwcem okazał się uczeń szkoły Hubert Listosz.

W pierwszej części spotkania nastąpiło uroczyste posadzenie „Dębu Niepodległości”, w którym uczestniczyła szkolna delegacja. W dalszej części spotkania przypomniano krótką historię mieszkańców wsi Nowodwór aresztowanych i wywiezionych wagonami towarowymi do Lublina, skąd trafili do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wspominano także trudny czas dla patrona szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który między majem a lipcem 1940 roku otrzymał schronienie w miejscowości Nowodwór-Piaski. Na pamiątkę tych wydarzeń przed tablicami umieszczonymi na budynku szkoły zostały złożone symboliczne wieńce. Moment ten uświetniała gra na trąbce w wykonaniu Kamila Żebrackiego, wielokrotnego uczestnika programu „Jaka to melodia”.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy biegu ustawili się na starcie. Trasa przebiegała od budynku szkoły do terenu kopalni, gdzie na mecie wszystkich uczestników witał Wójt Gminy Lubartów Krzysztof Kopyść. Po dotarciu na metę każdy mógł liczyć na pyszny bigos, kiełbaski oraz słodki poczęstunek. Uwieńczeniem spotkania była integracja zgromadzonych gości przy muzyce patriotycznej i harcerskiej.

Nad bezpieczeństwem biegu czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowodworze ora wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża z Lubelskiego Oddziału Okręgowego. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki pozyskaniu środków finansowych z FIO – Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kopalnia w ramach projektu „Wolontariat na piątkę”. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Lubartów.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w organizację „Biegu dla Niepodległej”.

on 15 czerwiec 2018
Odsłony: 954