bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Świąteczne Spotkanie w Nowodworze

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najbardziej rodzinnych i radosnych świąt. Na przestrzeni dziejów wykształciła się bogata obrzędowość religijna i świecka tego święta. W piątek 8 grudnia w Szkole Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nowodworze odbyło się spotkanie przypominające dawne tradycje i obyczaje. Było to uwieńczenie projektu „Tradycyjne obrzędy i obyczaje. Obrzęd wieczerzy wigilijnej”.

Inicjatorką tego wydarzenia była sołtys Sołectwa Nowodwór Małgorzata Oniszczuk, przy współpracy ze społecznością szkolną. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych, zaś mieszkańcy w warsztatach kulinarnych.

Uroczystość zgromadziła wielu wspaniałych gości:

- pracowników Urzędu Gminy Lubartów, na czele z Zastępcą Wójta Gminy Lubartów Dariuszem Trąbką;
- radnych i sołtysów Gminy Lubartów, na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Lubartów Stanisławem Borzęckim;
- pracowników Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół w Lubartowie, na czele z dyrektor Anitą Kusio;
- pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubartowie, na czele z Martą Oniszczuk;
- Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubartowie Jolantę Gryzio;
- Dziekana Dekanatu Lubartowskiego ks. Andrzeja Juźko;
- przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Lubartowie, Kierownika Wydziału Oświaty i Sportu Krzysztofa Krupę;
- pracowników Muzeum Wsi Lubelskiej Halinę Stachyrę i Magdalenę Połoncarz;
- darczyńców, którzy wsparli inicjatywę;
- rodziców uczniów, na czele z przewodniczącym Rady Rodziców Tomaszem Łasakrzewskim;
- mieszkańców wsi Nowodwór i Nowodwór-Piaski.

Po okolicznościowym przedstawieniu wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, który obfitował w tradycyjne potrawy: barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, smażona ryba, kutia z pszenicy z cukrem, miodem i orzechami, kluski z makiem, śledzie w occie, śledzie w oleju, racuchy z cukrem, kasza z okrasą, ziemniaki z cebulką i olejem, kompot z suszu, chleb.

Na zakończenie zgromadzeni wspólnie śpiewali kolędy. Całość uroczystości uświetniał Zespół Ludowy Rokiczanka, który wykonując utwory świąteczne, wprowadził we wspaniały nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

on 14 grudzień 2017
Odsłony: 1289