bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Dzień Patrona w Skrobowie

W przededniu rocznicy Święta Niepodległości – 10 listopada, w Szkole Podstawowej w Skrobowie odbyło się ślubowanie klas pierwszych i obchody Dnia Patrona szkoły – 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.


Z tej okazji zgromadziło się liczne grono zaproszonych gości i rodziców oraz społeczność szkolna. Oficjalnego otwarcia uroczystej akademii dokonał dyrektor szkoły Zdzisław Wereszczyński, który powitał wszystkich zebranych, w tym zaproszonych gości: Alicję Chojecką, Jacka Zapasę, Józefa Kaczora i Mariusz Stefańskiego z Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Sekretarz Gminy Lubartów Katarzynę Brzozowską, Dyrektor Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół w Lubartowie Anitę Kusio, Główną Księgową Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół w Lubartowie Annę Jankowską, radnych Rady Gminy Lubartów – Andrzeja Kwaśnego, Mirosława Mikę i Tadeusza Wiaka, sołtysa Skrobowa-Kolonii Tadeusza Gwiazdę, Dyrektora Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Skrobowie Waldemara Kulę, Anetę Pawełoszek z biblioteki gminnej w Skrobowie, Wojciecha Mikę, Annę Tarczyńską i Ewelinę Woźniak, reprezentujących Radę Rodziców szkoły.

Na początku najmłodsi uczniowie pochwalili się swoimi umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi, pod kierunkiem wychowawczyni Violetty Bielak i Renaty Ondry. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej w Skrobowie. Odczytano okolicznościowy list od Wójta Gminy Lubartów Krzysztofa Kopyścia, skierowany do pierwszoklasistów oraz zebranych na uroczystości.

Część druga akademii poświęcona była patronowi szkoły, bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej, skupionych w 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Tę część przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych. W tym roku wspominano żołnierzy i drugiego dowódcę dywizji gen. Jana Kiwerskiego. W scenach pełnych dramaturgii tamtych lat ukazano wycinek bohaterskiej postawy żołnierzy. Widzowie, a zwłaszcza ci najmłodsi, w napięciu i z wypiekami na twarzy obserwowali starszych kolegów, którzy wcielili się w żołnierzy i ich dowódcę. Całość uroczystości zakończył happening, którego mottem było hasło „Kocham Cię, Polsko…”. Wielobarwna, młoda widownia z kotylionami, biało-czerwonymi chorągiewkami i flagami, transparentami w rytm śpiewanych przez chór piosenek rozkołysała całą salę, dając wyraz swych patriotycznych postaw.

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły podziękował wszystkim za przybycie, organizatorom za tak atrakcyjne przygotowanie akademii, a zwłaszcza paniom Jolancie Libich, Dorocie Szczuchniak i Katarzynie Ogrodowskiej. Po tak dużych emocjach wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który kończył tego dnia szkolne święto.

on 24 listopad 2017
Odsłony: 1050