bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Brzeziny

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzezinach wzbogaciła się o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy średni IVECO EUROCARGO.

Zakup nowego pojazdu sfinansowany został ze środków Gminy Lubartów oraz dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu partnerskiego „Zabezpieczenie przeciwpożarowe i przeciwpowodziowe województwa lubelskiego poprzez zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Działanie 6.1. (Bezpieczeństwo ekologiczne). W ramach tego projektu zaplanowano zakup 43 specjalistycznych pojazdów, w tym 39 średnich i 4 ciężkich, wspólnie z czterdziestoma dwoma gminami oraz liderem, tj. Oddziałem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Lubelskiego.

Nowy samochód strażaków z Brzezin wyposażony jest między innymi w zbiornik na wodę o pojemności 3000 l, 300 l zbiornik na środek pianotwórczy, dwuzakresową autopompę o wydajności 2960 l/min przy ciśnieniu 8 bar i 470 l/min przy ciśnieniu 40 bar, działko wodno- pianowe o wydajności 1600 l/min, wodno-pianową linię szybkiego natarcia o długości 60 m, 4 zraszacze, maszt oświetleniowy pneumatyczny z lampami typu LED, sprzęt radiowy, kamerę cofania, wyciągarkę elektryczną. Część urządzeń posiada możliwość automatycznego sterowania pilotem przewodowym lub zdalnie.

Zabudowa pojazdu wykonana jest z kompozytu i stali nierdzewnej, a oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne samochodu wykonane jest w technologii LED. Specjalistyczny pojazd posiada kabinę przeznaczoną dla 6 strażaków w układzie 1+1+4 i wyposażony jest w niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy. Dużo miejsca na półkach w skrytkach umożliwiło wyposażenie w różnorodny sprzęt do działań ratowniczo-gaśniczych, a 280KM silnik oraz uterenowiony napęd 4x4 pozwoli szybko dotrzeć do zdarzenia, także w trudno dostępne miejsca. Nowy samochód z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszego zabezpieczenia terenu gminy i powiatu oraz umożliwi bardzo dobrze wyszkolonym strażakom z Brzezin skuteczniejsze prowadzenie działań.

Auto dotarło do Brzezin 15 listopada. Było to duże wydarzenie dla lokalnej społeczności. Strażacy z miejscowej jednostki oraz mieszkańcy zorganizowali spontaniczne powitanie. Nowym pojazdem do Brzezin przyjechali Wójt Gminy Lubartów Krzysztof Kopyść, Prezes OSP Brzeziny Arkadiusz Kożuch oraz jako kierowca strażak Tomasz Woliński. W powitaniu udział brał m.in. mł. bryg. Tomasz Podkański – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie i Katarzyna Brzozowska – Sekretarz Gminy Lubartów.

on 17 listopad 2017
Odsłony: 1376