bip logo pomn1 grad

ePUAP www

15 lat „Rokiczanki” na scenie

Jubileusz 15-lecia działalności artystycznej świętował w niedzielę 11 września Zespół „Rokiczanka”. Premierę miała również najnowsza płyta Zespołu - „Oj, zagraj mi muzyko!”, a wraz z nią teledysk do piosenki o tym samym tytule.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władzy samorządowej oraz lokalnych instytucji: Wójt Gminy Lubartów  Krzysztof Kopyść wraz z małżonką, Sekretarz Gminy Lubartów Katarzyna Brzozowska, radni Rady Gminy Lubartów w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy Lubartów Stanisława Borzęckiego, sołtys miejscowości Rokitno Krystyna Przysiadła, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubartowie Beata  Wilczyńska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej Ludmiła Romaneczko, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubartów Leszek Gajuś, Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Lubartów Piotr Musiał, Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Lubartowie Mirosław Gajewski, a także reprezentanci różnych środowisk kultury ludowej Lubelszczyzny: Zastępca Dyrektora Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie Krystyna Figiel, Prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego Maria Kozioł, Kierownik Muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Krzysztof Kramek, a także byli członkowie Zespołu „Rokiczanka”.

Uroczystość jubileuszową w świetlicy w Rokitnie poprzedził występ krakowskiego teatru „Edu-Artis”, po którym gromkimi brawami powitano na scenie jubilatów. Tuż przed koncertem członkowie Zespołu „Rokiczanka” usłyszeli „100 lat”, a z rąk przybyłych gości otrzymali kwiaty oraz gratulacje z osiągnięcia sukcesu artystycznego.

O tym, że „Rokiczanka” się rozwija, widać i słychać w całej Polsce. Mogę śmiało powiedzieć, że Zespół jest kulturalną wizytówką naszej Gminy i całej Lubelszczyzny oraz jestem dumny, że mamy taką gwiazdę właśnie u siebie. Kolejnych wspaniałych jubileuszy i kolejnych wspaniałych sukcesów – gratulował „Rokiczance” Wójt Gminy Lubartów Krzysztof Kopyść. Do życzeń dołączyła się Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubartowie Beata Wilczyńska, wręczając członkom Zespołu kosz obfitości.

Po życzeniach i gratulacjach, członkowie „Rokiczanki” usłyszeli „100 lat”, a na salę wjechał tort jubileuszowy, który pokroili – kierownik muzyczny Zespołu Ireneusz Bachonko, a także rzecznik prasowy Agnieszka Szczepanik.

11 września „Rokiczanka” zagrała wyjątkowy koncert, który połączony z prezentacją multimedialną, przypomniał gościom barwną historię powstania Zespołu. Podczas występu, zaproszeni mogli także obejrzeć przedpremierowy pokaz teledysku do najnowszej płyty pt. „Oj, zagraj mi muzyko!” oraz posłuchać na żywo utworu. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie gościom przez członków „Rokiczanki” albumów jubileuszowych o Zespole.

Krótka historia powstania Zespołu „Rokiczanka”
Zespół powstał  pewnego upalnego lata, kiedy w 2000 r. mieszkańcy Rokitna mieli przygotować wieniec dożynkowy i wystąpić podczas Święta Plonów. Od tamtej pory nie schodzą ze sceny. W 2003 r. powstało Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Ludowej „Rokiczanka”, a sama nazwa „Rokiczanka” stała się oficjalnym mianem Zespołu. Na koncertach grupy widoczna jest pokoleniowość – śpiewają mamy z córkami, siostry, wnuczki z dziadkami, a także powstaje grupa dziecięca śpiewająca przy Zespole. Od 2005 r. „Rokiczanka” występuje w strojach ludowych wzorowanych na strojach regionu lubartowskiego. W 2011 r. Zespół wydał swój pierwszy album pt. „W moim ogródecku”, liczący 9 piosenek, będących autorskimi opracowaniami pieśni z Lubelszczyzny oraz innych regionów Polski. Rok później nagrany został pierwszy profesjonalny teledysk grupy właśnie do piosenki „W moim ogródecku”. Klip osiągnął już ponad 8 mln wyświetleń w serwisie "YouTube". W 2013 r.  „Rokiczanka” nagrała dwa kolejne teledyski – do piosenek  „To i hola”, a także do „Lipki”, który w 2014 r. został uhonorowany na IX Film Art & Tourism Festival POLAND nagrodą dla najlepszego filmu promującego Miasto, Region, Powiat lub Gminę. W tym samym roku „Rokiczanka” otrzymała nagrodę w kategorii Animator Kultury podczas Gali Kultury Województwa Lubelskiego, z kolei „Mała Rokiczanka” działająca przy Zespole wydała pierwszą folkową płytę. Ubiegły rok również należał do „Rokiczanki”. Zespół otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Lubartów”. W sierpniu br. podczas Dożynek Gminy Lubartów w Skrobowie, „Rokiczanka” otrzymała prestiżową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wrześniu br. z okazji 15-lecia działalności, „Rokiczanka” wydała swój drugi album z 10 piosenkami oraz zaprezentowała światu swój czwarty profesjonalny teledysk – pt. „Oj, zagraj mi muzyko!”. Wiemy, że ciąg dalszy sukcesów artystycznych naszego rodzimego Zespołu, nastąpi. Dzisiaj „Rokiczanka” występuje na dużej scenie i zbiera laury w Polsce i za granicą.

Najnowszy teledysk „Rokiczanki” - „Oj, zagraj mi muzyko!” można obejrzeć poniżej:

on 15 wrzesień 2016
Odsłony: 3325