Drukuj

1050. rocznica Chrztu Polski w Skrobowie

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju  Skrobowa zaprasza 15 maja na uroczyste obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Podczas święta odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa i zainscenizowana scena Chrztu Mieszka I.

Jubileusz rozpocznie msza św. o godz. 12 w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Skrobowie. Następnie pochód z pocztami sztandarowymi przemaszeruje pod pomnik „Głaz Tysiąclecia”, gdzie uroczysty apel zaprezentują dzieci i młodzież ze szkół ze Skrobowa. Uroczystość zwieńczy odsłonięcie tablicy pamiątkowej, po czym Grupa Rekonstrukcyjna ze Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej przedstawi inscenizację Chrztu Mieszka I , zaślubin Mieszka I i Dobrawy oraz inne fakty z czasów dynastii Piastów.

Wszystkich mieszkańców Gminy Lubartów na uroczystość zapraszają: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Skrobowa, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubartowie, Parafia Rzymsko-Katolicka Chrystusa Odkupiciela w Skrobowie, Szkoła Podstawowa im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Gimnazjum im. gen bryg Jana Kiwerskiego ps. Oliwa, mieszkańcy Skrobowa i Skrobowa-Kolonii.

Z kart historii „Głazu Tysiąclecia” w Skrobowie
„Myśl ustawienia głazu powstała w czasie organizowania imprez 1000-lecia Państwa Polskiego. Średniej wielkości głaz narzutowy leżał w ziemi tuż na północ od cmentarza żołnierzy radzieckich na działce Józefa Mitury, który bardzo chętnie zezwolił na ustawienie go w upatrzonym miejscu na skraju sosnowego lasu przy szosie Lubartów- Kozłówka”.

„Dnia 29 października 1967 odsłonięto w naszej miejscowości tj. Skrobowie „głaz tysiąclecia”. Jest to głaz narzutowy wykopany w sąsiednim lesie i ustawiony na niskiej podmurówce przy szosie Lubartów- Skrobów. Głaz ma wykuty w kamieniu skromny, ale pełen treści napis „966- 1966”.

Fragmenty listów lub opisów na temat „Głazu 1000-lecia” w Skrobowie-Kolonii napisane przez Janinę i Władysława Rząśnickich – materiały i zdjęcia udostępnione przez ich córkę Janinę Pielak.

1 IX 1976
Piękna po Skrobowie rozbiegła się gadka,
Przy Głazie stanęła pierwszaków gromadka,
Prawdziwe to zuchy, jakby malowane,
Różnokolorowo, na „tęczę” ubrane,
A każde z kwiatkiem - złoży je na Głazie,
Naszych polskich dziejów skrótowym obrazie.
                                              „966-1966”
                                Władysław Rząśnicki

Początek legendy
(rzecz o głazie 1000-lecia w Skrobowie)
(fragment)
… Aż tu nowina z Warszawy leci,
Cieszą się starsi, cieszą się i dzieci,
Tysiąc lat Polski zamknęły już dzieje,
A nowy tysiąc tuż przed nami dnieje.
Przełom historii! O, jak to wspaniałe
W zebrań, przemówień i imprez nawale,
Głaz się wysuwa na zamierzeń czoło,
Coś tu się święci, wszystkim wesoło...
Ci co w Skrobowie Tysiąc lat kreują,
W swoich zamiarach tak mocno się czują,
Że zgodnie twierdzą znaczą w protokóle,
Przejęci sprawą głęboko i czule:
„Na niwym Głazie staniesz piedestale,
Ku swojej chlubie, a Skrobowa chwale!”

                                Władysław Rząśnicki

Fotografie przedstawiają moment ustawienia głazu w Skrobowie. Materiał został udostępniony przez radnego ze Skrobowa, Mirosława Mikę.

on 12 maj 2016
Odsłony: 1070