bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Młodzi artyści z Gimnazjum w Łucce na Uniwersytecie w Lublinie

W piątek 24 marca grupa uczniów z Gimnazjum im. Marii Curie-Skłodowskiej w Łucce przybyła do UMCS-u na zaproszenie złożone na ręce dyrektora Stanisława Janusza Rogali przez Dziekana Wydziału Chemii UMCS prof. Anną Deryło- Marczewską.

Celem wizyty było wystawienie przedstawienia, poświęconego wybitnej patronce szkoły. Uczniowie pod kierunkiem Katarzyny Bartosiewicz przygotowali przedstawienie kostiumowe oparte na fragmentach pamiętników Marii Curie-Skłodowskiej. Wyjątkowe kreacje wybitnej Polki stworzyły uczennice Natalia Włosek (młoda Mania Skłodowska) i Natalia Wróbel (starsza Maria Curie-Skłodowska). W inscenizacji wykorzystano również przepiękną pieśń z repertuaru Tamary Kalinowskiej w wykonaniu Julii Wronisz. Założeniem inscenizacji było, aby wykorzystane fragmenty pamiętników dwukrotnej noblistki w całość spinały przygotowania redakcji gazetki szkolnej do wydania numeru poświęconego patronce szkoły, dlatego przedstawienie nosiło tytuł: „Maria Curie-Skłodowska – kobieta, która dzięki odwadze, pasji i determinacji zmieniła świat na lepszy”. Występ został przyjęty gromkimi brawami widowni oraz słowami uznania, które skierował do młodzieży prof. Piotr Borowski.

Gimnazjum w Łucce podpisało umowę o współpracy z wydziałem chemii w 2014 roku w celu podniesienia poziomu nauczania tego przedmiotu oraz propagowania imienia naszej patronki. Po tym wspaniałym występie wszyscy z uśmiechem na twarzy pomyśleli o przyszłości, która może prowadzić przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

on 13 kwiecień 2017
Odsłony: 1363